دیدار معاون بین‌الملل معاونت علمى و فناورى ایران و وزیر علوم سنگال

هیئتى از جمهورى اسلامى ایران به ریاست معاون بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران که وزیر خارجه ایران را در سفر به کشور سنگال همراهی می کنند با وزیر علوم سنگال دیدار کردند.

در این دیدار آقای مهندس بیرنگ رئیس مرکز همکاری های بین المللی علم و فناوری ایران به تشریح دستاوردهای فناورانه ایران به ویژه در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه پارک‌های فناوری و شرکت‌های دانش بنیان پرداخت. ایشان از وزیر علوم سنگال برای بازدید از ایران به ویژه بازدید از پارک‌های علم و فناوری و نمایشگاه تجهیزات ساخت ایران دعوت به عمل آورد.

در این دیدار دکتر رضا اسدی‌فرد معاون صنعت و بازار ستاد توسعه و فناوری نانو پس از تشریح دستاورد های ایران در توسعه فناوری نانو، فرصت‌های ممکن برای همکاری‌های فیمابین ایران و سنگال در این حوزه را تشریح کرد به گفته وی ایران آماده است تجربیات خود در توسعه فناوری نانو را در اختیار سنگال قرار دهد که از جمله می توان به برگزاری دوره‌های مشترک کارشناسی ارشد (M.Sc) نانو، ایجاد آزمایشگاه‌های آموزشی و پژوهشی نانو توسط ایران در سنگال و انجام پروژه‌های به‌کار گیری نانو از جمله در زمینه کشاورزی و تصفیه آب اشاره کرد.

وزیر علوم سنگال ضمن استقبال از پیشنهادات ایران اعلام کرد سنگال به دلیل جمعیت جوان و نیاز به ایجاد اشتغال برای قشر تحصیل کرده، در حال انجام تحولات مهمی در حوزه دانشگاه‌های خود و همچنین توسعه فناوری است و به همین منظور ایجاد شهر دانش به صورت مجتمعی برای فناوری‌های مختلف را در دست انجام دارد. سنگال نقش مهمی در توسعه فناوری آفریقا بر عهده دارد. رئیس جمهور سنگال به عنوان رئیس بخش توسعه علم و فناوری اتحادیه آفریقا انتخاب شده است. ما در حال توسعه دانشگاه‌های مجازی سنگال هستیم تا فرصت تحصیل بیشتری را برای جوانان فراهم کنیم. همچنین در حال ایجاد 100 آزمایشگاه در سراسر سنگال هستیم. ما از کمک ایران برای توسعه آزمایشگاه‌ها و همکاری اساتید ایرانی برای دوره‌های کارشناسی ارشد نانو به صورت حضوری و یا به صورت ویدئو کنفرانس استقبال می‌کنیم.

آقای بیرنگ از وزیر علوم سنگال برای بازدید از ایران دعوت کرد و قرار شد قبل از آن یک تفاهم نامه همکاری آماده شود و پیش‌نویس آن مبادله شود تا در زمان سفر آقای وزیر به ایران امضا شود.