کارتابل شرکت ها و فناوران
انتشارات

ماهنامه صادرات کالا و خدمات دانش‌بنیان

شماره ۲۳

بهمن 1394

آرشیو ماهنامه

مشاوره صادرات - شماره ایستگاه 1

  • معرفی
  • خدمات ایستگاه

مشاوره صادرات 

صادرات دانش‌بنیان نیازمند تعریف فرآیندی کارآمد است که در چارچوب مشخصی محقق می‌گردد. لذا نخستین گام صادراتی شناخت پیش‌نیازهای صادراتی و مرتفع ساختن آن‌ها به منظور پر رنگ شدن و مشخص شدن چارچوب فرآیند صادراتی می‌باشد. عارضه‌یابی و تدوین نسخه صادراتی امریست که با حضور در بازارهای بین‌المللی و کسب تجربه امکان‌پذیر می‌باشد و از آنجایی‌که این مهم برای شرکت‌های دانش‌بنیانی که در برنامه ورود به بازارهای بین‌المللی را دارند، روندی زمان‌بر و هزینه‌براست کریدور بخشی از این موضوع را در قالب تدوین نسخه صادراتی تسهیل می‌نماید. همچنین با توجه به اینکه آشنایی با قوانین تجارت، بازاریابی بین‌المللی و فرآیندهای صادرات محصولات و دسترسی به منابع اطلاعاتی مرتبط با این حوزه‌ها از جمله نیازهای اولیه شرکت‌های دانش‌بنیان در مسیر توسعه صادرات است. معاونت به منظورتوسعه صادرات شرکت‌ها، تامین این اطلاعات را بصورت جامع در بخش پیشخوان مشاوره صادرات در نظر گرفته است.

 

سرفصل‌های قابل ارائه در پیشخوان‌‌های مشاوره صادرات عبارتند از:

·         مشاوره و ارزیابی پیش‌نیازهای متقاضی به منظور تهیه نسخه صادراتی مبتنی بر نیازسنجی؛

·         اعلام ترکیب صادراتی و وارداتی کشورهای مختلف؛

·         ارائه اطلاعات تعرفه ورود کالا به کشورهای مختلف؛

·         شناسایی مقدماتی بازارهای هدف؛

·         ارائه اطلاعات نمایشگاه‏‌های معتبر بین‏‌المللی؛

·         راهنمایی در زمینه استفاده از کمک‌ها و یارانه‌‏های صادراتی؛

·         ارائه مشاوره مقدماتی در زمینه قوانین و مقررات مرتبط با صادرات؛

·         معرفی واردکنندگان کالای مورد نظر در کشورهای هدف؛

·         معرفی منابع اطلاعاتی معتبر در بازارهای هدف صادراتی؛

·         معرفی اشخاص حقیقی و حقوقی مجرب فعال در حلقه های مختلف زنجیره صادرات؛

·         سایر موضوعات مرتبط با نیازهای مرتبط با صادرات محصولات دانش‌بنیان؛

 

 میزان و نحوه حمایت

·        هزینه خدمات مشاورهای مذکور در ماده یک برای شرکت‌های دانش‌بنیان با شرایط مذکور در این دستورالعمل از سوی معاونت تامین می‌گردد.

·        سقف سالانه استفاده رایگان از خدمات پیشخوان مشاوره صادرات برای شرکت‌های دانش‌بنیان، معادل 20 ساعت (حداکثر معادل 40 میلیون ریال) است. استفاده از خدمات مشاوره فراتر از 20 ساعت سالیانه، منوط به تائید کریدور صادرات و صرفاً با پرداخت حق‌‌المشاوره امکان‌پذیر است.

 

گردش کار

·         خدمات مشاوره به صورت حضوری، تلفنی و یا اینترنتی و بر اساس درخواست متقاضی ارائه می‌شود.

·         متقاضی باید درخواست خود را (با توضیح اجمالی در مسئله مورد مشاوره) بصورت آنلاین ارسال نموده و زمان مشاوره را تعیین نماید. متقاضی می‌تواند در زمان تعیین شده از خدمات استفاده نماید.

·         خدمات مشاوره در پیشخوان مشاوره تنها در سطوح مشاوره‌ای بوده و شامل مباحث اجرایی و پیگیری‌های بعدی نمی‌باشد. لذا شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در صورت نیاز به تدوین گزارشات تحقیقات بازار و یا رفع سایر نیازهای صادراتی خود، بنا به تشخیص مشاور و یا اعلام نیاز شرکت، از سایر خدمات کریدور استفاده نمایند.

عنوان خدمت
مشاوره صادرات