کارتابل شرکت ها و فناوران
انتشارات

ماهنامه صادرات کالا و خدمات دانش‌بنیان

شماره ۲۳

بهمن 1394

آرشیو ماهنامه

اخذ گواهینامه‌ها و مجوزهای بین‌المللی - شماره ایستگاه 7

  • معرفی
  • خدمات ایستگاه

اخذ گواهینامه‌ها و مجوزهای بین‌المللی

گواهینامه‌ها و تاییدیه‌های بین‌المللی از مهمترین پیش‌نیازهای ورود به بازارهای جهانی و همچنین یکی از ابزارهای مهم در ترغیب مشتریان به افزایش کارایی، ایمنی و کیفیت محصولات است. در همین راستا و با هدف توانمندسازی شرکت‌ها و ورود محصولاتِ شرکتهای دانشبنیان به بازارهای صادراتی جدید، بخشی از هزینههای دریافت تاییدیه‌ها و مجوزهای بین‌المللی برای تسهیل فرآیند صادرات توسط معاونت پرداخت می‌گردد. معاونت در قالب حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، بخشی از هزینه‌های اخذ مجوزها و گواهینامه‌ها شامل هزینه‌ خدمات مشاوره، پیاده‌سازی، انجام آزمون‌های خارج از شرکت و همچنین صدور گواهینامه‌ از مراجع ذیصلاح را مورد حمایت قرار می‌دهد.

این دستورالعمل، نحوه ارایه خدمات اخذ گواهینامه‌ها و تاییدیه‌های بین‌المللی و همچنین چگونگی تخصیص حمایت‌های معاونت به شرکت‌های دارای تاییدیه دانش‌بنیان را مشخص می‌نماید.

 

- مجوزها و گواهینامه‌های مشمول حمایت

فهرست مجوزها و گواهینامه‌های مورد حمایت شامل موارد زیر است:

1-     انواع گواهینامه‌های سیستم‌های مدیریتی (نظیر ISO(s), GMP و ...)؛

2-     انواع گواهینامه‌‌های انطباق محصول (Certificate of Compliance) و یا

گواهی محصول اروپا (CE Mark)؛  استاندارد محصول روسیه GOST و یا سایر گواهینامه‌ها و نشان‌های محصول بنابر نیاز بازارهای صادراتی هدف و تایید کریدور.

 

- میزان حمایت

2-1-          50 درصد هزینه‌های مشاوره، پیاده‌سازی، انجام آزمون‌های خارج از شرکت و صدور گواهینامه‌های مرتبط با بند 1 ماده یک برای حداکثر دو گواهینامه به ازای هر شرکت؛

2-2-          80 درصد هزینه گواهینامه‌های مرتبط با بند 2 ماده یک.

- حداکثر حمایت‌های معاونت برای یک شرکت دارای تاییدیه، مجموعا در حدود 200 میلیون ریال به ازای هر محصول دارای تاییدیه است.

- هزینه‌های تمدید، مراقبت و بازرسی‌های دوره‌ای گواهینامه‌ها شامل حمایت‌های معاونت نمی‌باشد.

 

- شرایط اعطای حمایت

- تناسب گواهینامه‌های درخواستی با نیازهای شرکت و برنامه صادرات بایستی به تایید کریدور و همچنین مشاوران مورد وثوق کریدور برسد. در این راستا صرفا از مجوزها و تاییدیه‌هایی که در راستای برنامه صادراتی محصول شرکت باشد حمایت خواهد شد.

- شرکت‌هایی که برنامه صادراتی مشخصی برای صادرات محصول خود ندارند می‌توانند ضمن استفاده از خدمات مشاوره صادرات، با همکاری کریدور نسبت به تدوین برنامه صادراتی و تعیین پیش‌نیازهای مجوزی خود اقدام نمایند.

- دریافت هریک از گواهینامه‌های ماده ۲ تنها زمانی مشمول حمایت معاونت قرار می‌گیرد که صلاحیت مرجع صدور آن گواهینامه و اعتبار آن قبلا توسط کریدور مورد تایید قرار گرفته باشد.

- کریدور قابلیت ارایه تمامی خدمات دریافت گواهینامه‌های مذکور از طریق کارگزارن مورد تایید و همکار خود را دارد. با این وجود و در صورت تمایل شرکت‌ها به استفاده از کارگزاران بیرونی، دریافت خدمات از آن شرکت خدماتی در صورت محقق شدن شرایط زیر امکان‌پذیر است:

-         تناسب تجربه تخصصی کارگزار در حوزه‌ محصول مورد نظر؛

-         تجربه صدور حداقل یک مجوز مورد نظر بصورت ممیزی شده و از طریق NBهای معتبر؛

-         تجربه همکاری و تعامل با NBها و CBهای معتبر و عدم انحصار همکاری با یک مرجع صدور خاص؛

- گواهینامه‌هایی که قبلا از مسیری غیر از کارگزاران مورد تایید اخذ شده باشد، با نظارت و ارزیابی کیفیت گواهینامه مربوطه توسط کریدور،‌ حمایت خواهد نمود. سقف حمایت‌های معاونت در صورتی که کیفیت خدمات اخذ شده اعم از مرجع صادرکننده و میزان اعتبار آن، مورد تایید کریدور قرار گیرد، به شرکت‌ها پرداخت خواهد شد.

 

- گردش کار

شرکت‌های متقاضی دریافت خدمات مرتبط با این آیین‌نامه در صورت نیاز می‌توانند ضمن ارایه درخواست مکتوب به کریدور، سایر مدارک مرتبط نظیر پروپوزال شرکت‌های خدماتی جهت دریافت گواهینامه (در صورت وجود) را به کریدور ارسال نمایند. بدیهی است کریدور ضمن نظارت در حین اجرای قرارداد، سهم حمایتی معاونت را طی قرارداد سه جانبه پرداخت می‌نماید.