وبینار « آشنایی با کلیات حقوقی در خصوص قرادهای بین المللی » برگزار شد.

به همت مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان برگزار شد.

وبینار « آشنایی با کلیات حقوقی در خصوص قرادهای بین المللی »

وبینار « آشنایی با کلیات حقوقی در خصوص قرادهای بین المللی » در روز دوشنبه ۱۶ دی ماه و به کوشش مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد. عمده مباحث مطرح شده در این وبینار شامل شرایط لازم برای برگزیدن یک حقوق‌دان و مشاور حقوقی مناسب، اهمیت آشنایی با فرهنگ تجارت و همچنین نکاتی در ارتباط با عقد قراردادهای تجاری بین المللی بود که دکتر صحرائیان، مدرس این وبینار به تشریح موضوعاتی در همین ارتباط پرداختند.

در قراردادهای بین المللی، آشنایی مشاور حقوقی با فرهنگ کشور طرف قرارداد یک امر اجتناب ناپذیر است.

دکتر صحرائیان در ارتباط با شرایط لازم برای یک حقوقدان مناسب به منظور ارائه مشاوره حقوقی در حوزه کسب و کار عنوان کرد: «اولین و مهم ترین نکته ای که بایستی به آن پرداخته شود، موضوع معیارهای انتخاب یک مشاور حقوقی است. دقت داشته باشید که در حوزه قراردادهای تجاری بین المللی، حضور یک حقوق دان که در حوزه قراردادهای داخلی بسیار توانا و مورد اطمینان است، الزاما کافی نیست. لازم است حقوق‌دان مورد انتخاب شما، آشنایی کافی به زبان کشور طرف قرارداد، نه صرفا در حد زبان که به اندازه آشنایی با فرهنگ مذاکره در کشور طرف مقابل داشته باشد.» در ادامه مطرح شد:  «این آشنایی باید به اندازه ای باشد که بتواند ریزه کاری های مذاکره را به خوبی مدیریت کند. از طرف دیگر نیز، بایستی آشنایی فرد با حقوق تجارت بین المللی قابل قبول بوده و صرف آشنایی با زبان کافی نیست. به دیگر سخن، مشاور حقوقی مورد انتخاب شما، بایستی تلفیقی باشد از دانش حقوقی در حوزه بین المللی و داخلی و همچنین آگاهی کامل از فرهنگ تجارت بین المللی.»

موفقیت در حل اختلافات، الزاما به معنای توانایی در حوزه تنظیم قراردادها نیست.

همچنین در این وبینار مطرح گردید: «ممکن است در فضای کسب و کار خود، نیازمند خدمات مختلفی در حوزه حل اختلافات حقوقی باشید که در این هنگام، حضور یک وکیل دادگستری در کنار شما راهگشا خواهد بود. وکیل کسی است که در راستای طرح دعاوی حقوقی شرکت شما به فعالیت میپردازد. اما در ارتباط با مشاوره های حقوقی، الزامی ندارد که مشاور حقوقی شما، وکیل دادگستری باشد و صرفا میتواند به ارائه مشاوره بپردازد. در حقیقت، اصلی ترین تفاوت بین یک وکیل دادگستری و مشاور حقوقی، امکان و یا عدم امکان حضور نزد مراجع قانونی است. این درحالی است که عمده نیاز شما در حوزه کسب و کار و تجارت و همچنین قراردادهای حقوقی، مرتبط با حضور یک حقوقدان در کنار  شرکت شما است. این امکان وجود دارد که یک وکیل، علیرغم توانایی بسیار بالا در مدیریت و پیگیری توانایی حقوقی، عملا نتواند در کنار شما بر سر میز مذاکره بنشیند و منافع شما را تامین و تضمین نماید؛ پس لازم است در انتخاب مشاور حقوقی، دقت لازم را داشته باشید.»

آشنایی با فرهنگ کسب و کار بین المللی، یک مولفه بسیار مهم برای یک مشاور حقوقی موفق به شمار می رود.

صحرائیان در تشریح شرایط دیگر برای یک مشاور حقوقی عنوان کرد: «از دیگر شرایط مورد نیاز برای یک حقوقدان، آشنایی او با فرهنگ کسب و کار و تجارت است. او بایستی دارای درک مناسبی از ماهیت کسب و کار شما بوده و حتی در مواردی که لازم است بتواند زوایای پنهان در مذاکرات و قراردادهای حقوقی شرکت شما را به خوبی نشان دهد.»

اگر تعهدی برای طرف مقابل در نظر گرفته شده است، باید تعهدی متناظر برای خود که طرف مقابل را دلگرم کند در قرارداد منعکس نمایید.

صحرائیان همچنین در برشمردن شرایط یک قرارداد مناسب گفت: «یک قرارداد حقوقی چه در حوزه داخلی و چه در حوزه بین المللی، زمانی به درستی تنظیم شده است که در آن خواسته ها به صورت کاملا متعارف مطرح شده باشد و لازم است ستون مربوط به حقوق و تعهدات، به درستی و مطابق با معیار های متعارف و کاملا متوازن تعیین شده باشد. دقت داشته باشید اگر تعهدی برای طرف مقابل در نظر گرفته شده است، حتی در صورتی که دارای قدرت چانه زنی بالایی هستید، باید تعهدی را متناظر برای خود که طرف مقابل را دلگرم کند در قرارداد منعکس نمایید.»

هزینه های لازم برای دریافت مشاوره های حقوقی را مانند هزینه های پرداخت حق بیمه در نظر بگیرید.

صحرائیان در ادامه عنوان کرد: «توجه داشته باشید که هزینه تحمیلی ناشی از دریافت خدمات حقوقی، نبایستی به عنوان یک هزینه واقعی تلقی شود که بر دوش کسب و کار شما قرارداده شده است. این هزینه درست مانند هزینه پرداخت حق بیمه کارکانان و کسب وکار، در حقیقت یک تضمین را برای شما حاصل خواهد کرد. به عبارتی دیگر، نگاه شما به هزینه های حقوقی، بایستی به عنوان هزینه ایجاد تضمین هایی برای حسن عملکرد یک سیستم در نظر گرفته شود.»  لازم به ذکر است خدمات مشاوره حقوقی برای شرکت‌های دانش بنیان و نانومقیاس توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت رایگان ارائه میشود و متقاضیان میتوانند به منظور دریافت این خدمت، به وبسایت BIZSERVICES.IR مراجعه نمایند.

 

برای انتخاب مرجع مناسب برای رسیدگی به اختلافات احتمالی در آینده، لازم است احاطه کافی داشته باشید.

همچنین در این وبینار مطرح گردید: «از آنجایی که حوزه فعالیت شما دانش بنیان است، تخصصی بودن حوزه فعالیت شما باعث شده است بسیاری از موضوعات هیچ گونه سابقه طرحی نداشته و در فضای تجارت انتظار می رود در این موارد، دقت مضاعف داشته و برای انتخاب مرجع مناسب برای رسیدگی به اختلافات احتمالی در آینده، احاطه کافی داشته باشید.»

در پایان نیز شرکنندگان در این وبینار سوالات و ابهام خود را مطرح کردند و دکتر صحرائیان به این سوالات پاسخ های لازم را ارائه دادند. همچنین فایل ضبط شده این وبینار در هفته آینده و از طریق وبسایت DANESHBONYAN.ISTI.IR در دسترس قرار خواهد گرفت.

 

نظرات

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha
اطلاعات خبر
تاریخ خبر ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
تعداد بازدید خبر ۱۱۸۸
تعداد رای : ۱