باشگاه سرآمدان صادرات دانش‌بنیان شروع به کار کرد

مهدی قلعه‌نوی رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به راه‌اندازی باشگاه سرآمدان صادرات دانش‌بنیان، گفت: یکی از وظایف این مرکز تقویت توان صادراتی و توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق از طریق ارائه خدمات متنوع است.

وی افزود: تاکنون سیاست‌های حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان از جنس ایجاد پلتفرم‌های ارائه خدمات مانند کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری و صندوق توسعه صادرات و تبادل فناوری بود و هر شرکت می‌توانست با توجه به نیاز و تشخیص خود از آیین نامه‌های موجود استفاده کند.

به گفته قلعه‌نوی، حضور موفق شرکت‌ها در عرصه صادرات نیاز به توسعه رویکردها و ارتقای برنامه‌های فعلی دارد. برنامه باشگاه سرآمدان صادرات دانش‌بنیان گامی موثر در راستای اتخاذ رویکرد فعالانه و اختصاصی کردن حمایت‌ها در راستای تقویت توان صادراتی شرکت‌های برتر و منتخب خواهد بود.

رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: رقابت در حوزه محصولات با فناوری بالا در بازارهای بین‌المللی به‌دلیل وجود برندهای معتبر و با سابقه، بسیار جدی و سخت است. به همین دلیل برای توسعه هرچه بیشتر صادرات محصولات با کیفیت و رقابتی، نیاز به انتخاب شرکت‌های برتر و اتخاذ راهبرد دقیق در ارائه خدمات وجود دارد.

وی افزود: باشگاه سرآمدان صادرات دانش‌بنیان از طریق ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان براساس شاخص‌هایی در سه مولفه فنی، زیرساخت‌های شرکتی و میزان فروش داخلی و خارجی، اقدام به رتبه‌بندی و انتخاب شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی برتر کرده است و شرکت‌های صادراتی دانش‌بنیان را با توجه به نتایج ارزیابی‌ها در قالب شرکت‌های 3، 4 و 5 ستاره و مستعد تقسیم‌بندی می‎‌کند.

به گفته قلعه‌نوی، این برنامه با حمایت مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی ریاست جمهوری از یک سال قبل ارزیابی شرکت‌ها آغاز شد. از جمله وظایف این باشگاه نیز شناسایی، انتخاب و توانمندسازی شرکت‌های برتر با قابلیت صادرات، انتخاب شرکت‌ها برای همراهی با مسئولان کشور در سفرهای خارجی، ایجاد کنسرسیوم‌های تخصصی شرکت‌ها، برندسازی، تضمین کیفیت، گارانتی و خدمات پس از فروش محصولات و جذب مشوق‌ها و حمایت‌ها برای تسهیل فرآیندها است.

وی ادامه داد: تا کنون بیش از یک هزار و 100 شرکت ارزیابی فنی  و از میان آن‌ها 513 شرکت به صورت کامل ارزیابی شده‌اند و از این تعداد 4 شرکت در سطح 5 ستاره، 48 شرکت 4 ستاره و 227 شرکت رتبه 3 ستاره را اخذ کردند. 103 شرکت نیز جزء شرکت‌های مستعد شناسایی شدند.

رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین بیان کرد: لیست سطح‌بندی شرکت‌ها به صورت دوره‌ای و براساس تلاش آنها برای ارتقای جایگاه خود به روزرسانی خواهد شد.

نظرات

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha
اطلاعات خبر
تاریخ خبر ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
تعداد بازدید خبر ۲۳۱۷
تعداد رای : ۳