بسته حمایت از صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان صندوق نوآوری و شکوفایی

بسته حمایت از صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان بنا به پیشنهاد دفتر توسعه کسب و کار بین‌المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در راستای تحقق اهداف اقتصاد دانش‎بنیان با محوریت توسعه تولید و صادرات محصولات دانش‎بنیان که یکی از اولویت­های مهم کشور در اسناد بالادستی از جمله بند دوم سیاست­های کلی اقتصاد مقاومتی است، به صندوق نوآوری و شکوفایی پیشنهاد گردید و در تیرماه سال جاری به تصویب هیات محترم عامل صندوق رسید.
موضوعات مقاله : Export

بسته حمایت از صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان صندوق نوآوری و شکوفایی

سیده فاطمه میری، کارشناس دفتر توسعه کسب و کار بین‏المللی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

بسته حمایت از صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان بنا به پیشنهاد دفتر توسعه کسب و کار بین‌المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در راستای تحقق اهداف اقتصاد دانشبنیان با محوریت توسعه تولید و صادرات محصولات دانشبنیان که یکی از اولویت­های مهم کشور در اسناد بالادستی از جمله بند دوم سیاست­های کلی اقتصاد مقاومتی است، به صندوق نوآوری و شکوفایی پیشنهاد گردید و در تیرماه سال جاری به تصویب هیات محترم عامل صندوق رسید.

بی‌شک پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقاء جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه جز از طریق توسعه صادرات محصولات دانش بنیان فراهم نمی‌گردد. به‏ویژه که تأکیدات مقام معظم رهبری(مدظلهالعالی) در سیاست­های کلان علم و فناوری ابلاغی معظم له و نیز نقشه جامع علمی کشور مبنی بر دستیابی به سهم بیش از 50 درصدی تولیدات مبتنی بر دانش و فناوری داخلی، نسبت به تولید ناخالص ملی، این وظیفه را بر دولتمردان، سیاستگذاران حوزه دانش بنیان و شرکتهای دانش بنیان سخت‏تر می‌نماید.

به نظر می‌رسد تأکید بر ارائه همزمان خدمات بسته حمایت از صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان با سایر تسهیلات و خدمات جاری صندوق نوآوری و شکوفایی، جذابیت این بسته را برای شرکتهای دانش بنیان متقاضی نیز دو چندان نماید.

با توجه به جایگاه و وضعیت فعلی شرکتهای دانش بنیان در کشور که در دو گروه کلان «شرکتهای نوپا» و «شرکتهای صنعتی» قابل دسته‌بندی هستند، خدمات این بسته می‌تواند علاوه بر کمک به توانمندسازی شرکتها در ارتقاء سطحی کیفی محصولات تا سطح قابل پذیرش بین‌المللی، در راستای تسهیل و روان‌سازی امور جاری شرکت بخصوص نقدینگی مورد نیاز بنگاه‌ها برای فعالیتهای تولیدی و صادراتی مورد استفاده قرار گیرد.

 

تسهیلات توانمندساز شرکتهای نوپا:

شرکتهای نوپا و سایر شرکتهایی که زمان طولانی از عمر و دوره حضور ایشان در بازارهای داخلی سپری نمی‌شود، نیازمند استفاده از تسهیلات ارزان قیمت جهت بهبود زیرساخت و ارتقاء کمی و کیفی محصول خود برای ارائه به بازارهای بین‌المللی هستند. از دیگر ضروریات این شرکتها، انجام مطالعات بازار در مورد بازارهای هدف می‌باشد تا با تدوین استراتژی صحیح ورود به آن بازار، در راستای توسعه درآمدزایی شرکت خود و ارتقاء سطح اقتصاد دانش بنیان کوشا باشند.

در این راستا تسهیلات توانمندساز صندوق نوآوری و شکوفایی تا سقف 500 میلیون ریال با نرخ کازمزد 4% و حداقل سطح ضمانت (چک و سفته)، به شرکتها پرداخت می‌گردد که می‌تواند در راستای مطالعه و شناسایی بازار صادراتی، ارتقاء سطح کیفی محصول از طریق طراحی صنعتی مطابق با نیاز بازار، کمک به حل مسائل حقوقی بازارهای خاص خارجی، شرکت و تقویت حضور در نمایشگاه‌های خارجی و یا عقد قرارداد جهت معرفی کالای شرکت در بازار هدف صادراتی از طریق واسطه‌های تجاری اقدام نماید. انتظار می‌رود این تسهیلات در یک دوره 6 ماهه پرداخت شده و پس از یک دوره 6 ماهه تنفس، طی 12 ماه بازپرداخت گردد.

 

تسهیلات شتاب دهنده شرکتهای تولیدی و صنعتی:

شرکتهای تولیدی و صنعتی که دارای سابقه صادرات محصول و خدمات می‌باشند، می‌توانند جهت شتابدهی به فعالیتهای صادراتی خود از تسهیلات متنوع صندوق بهره برند. شاید مهمترین مشکل بنگاه‌های تولیدی کشور در این مقطع زمانی، مشکل نقدینگی باشد که از طریق تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی که با ارزش 70% ارزش صادرات دانش بنیان دوره مالی گذشته شرکت و تا سقف 20 میلیارد ریال و با نرخ 14% به آنها تعلق می‌گیرد، امکان مرتفع ساختن آن تا میسر گردد. این تسهیلات می‌تواند با اهداف جبران نقدینگی شرکت و هزینه جاری صادرات، تولید محصول جدید دانش بنیان، توسعه و آماده سازی صادرات محصول جدید، دریافت مجوز و استانداردهای بین المللی و مطالعات بازار بین المللی جهت توسعه صادرات مورد استفاده قرار گیرد. دوره پرداخت این تسهیلات ترجیحاً 6 ماه، دوره تنفس 6 ماه و سپس دوره بازپرداخت طی 12 ماه پیشنهاد گردیده است که متناسب با وضعیت شرکت متغیر خواهد بود.

در بسته توسعه صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان جهت شرکتهایی که هدف توسعه امکانات و تجهیزات مرتبط با تولید صنعتی و یا حتی ایجاد واحد صنعتی جدید برای تولید و صادرات محصول دانش بنیان را دارند، سرمایه ثابت به میزان 70% ارزش صادرات دانش بنیان دوره مالی گذشته شرکت تا سقف 50 میلیارد ریال با نرخ 14% و ترجیحاً بصورت 12 ماه دوره پرداخت؛ 12 ماه تنفس و سپس بازپرداخت طی 24 یا 36 ماه پرداخت می‌گردد.

یارانه سود تسهیلات نیز از دیگر خدمت‏هایی است که مبتنی بر عملکرد صادراتی گذشته شرکت و وجود برنامه عملیاتی صادراتی به میزان 70% ارزش صادرات دانش بنیان دوره مالی گذشته شرکت و تا سقف 5 میلیارد ریال برای شرکتهای دانش بنیان در نظر گرفته شده  که می‌تواند منجر به کاهش 7% نرخ سود تسهیلات اخذ شده قبلی شرکتها بابت سرمایه در گردش و ثابت از سیستم بانکی کشور گردد.

شرکتهای تولیدی دارای سابقه صادرات محصول و خدمت همچنین می‌توانند از تسهیلات نمونه سازی محصول جدید دانش بنیان با توان صادراتی با نرخ 4% و سقف 3 میلیارد ریال و از طریق ارائه طرح توسعه و برنامه عملیاتی هزینه‌ای از خدمت مذکور بهره برند.

شرکتهایی که در حوزه صادرات نیاز به ضمانت‌نامه دارند می‌توانند از خدمت ارائه ضمانت‌نامه صندوق نوآوری و شکوفایی نیز استفاده نمایند که تا سقف اعتباری شرکت و از طریق معرفی شرکت دانش بنیان به بانک عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و یا معرفی شرکت به بانک توسعه صادرات و یا از طریق معرفی شرکت به صندوق ضمات صادرات محقق خواهد شد.

تسهیلات حمایت از انتقال فناوری:

در پروژه‌های ایجادی تولید محصول دانش بنیان از طریق انتقال فناوری، صندوق تسهیلات سرمایه ثابت پروژه را از طریق اعطای تسهیلات 14% ترجیحاً با دوره پرداخت 12 ماهه؛ 12 ماه تنفس و سپس بازپرداخت طی 24 یا 36 ماه تامین می‌نماید.

سرمایه در گردش طرح‌هایی که برای تولید یک محصول دانش بنیان و از طریق انتقال فناوری (CTT[1]) ایجاد شده‌اند تا سقف 10 میلیارد ریال با نرخ 14% و ترجیحاً جهت دوره پرداخت 6 ماهه، دوره تنفس 6 ماهه و سپس دوره بازپرداخت طی 12 ماه تامین می‌گردد.

در قراردادهای انتقال فناوری (CTT) تا سقف 50% ارزش کارشناسی قرارداد توسط صندوق نوآوری و شکوفایی، تسهیلات تا سقف 20 میلیارد ریال و با نرخ 14% و ترجیحاً جهت دوره پرداخت 6 ماهه، دوره تنفس 6 ماهه و سپس دوره بازپرداخت طی 12 ماه پرداخت می‌گردد. در قراردادهای انتقال فناوری که از طریق انتقال محدود دانش فنی (PKHT[2]) در سطوح پایین‌تر از حد صنعتی محقق می‌شود و شرکت دانش بنیان کماکان نیازمند ارتقاء کیفی محصول و یا مقیاس‏افزایی آن تا رسیدن به استاندارد کیفی صنعتی می‌باشد، تسهیلات نمونه سازی تا سقف 3 میلیارد ریال با نرخ 4% و ترجیحاً برای دوره پرداخت 12 ماهه، دوره تنفس 6 ماهه و دوره بازپرداخت 12 ماهه اعطا می‌گردد.

 

بسته حمایت صادراتی صندوق نوآوری

نوع تسهیلات

الزامات ارزیابی

ارزش تسهیلات

سقف تسهیلات

نرخ تسهیلات

دوره تسهیلات

محل هزینه اعتبار

سرمایه در گردش

عملکرد صادراتی گذشته شرکت

وجود برنامه عملیاتی صادراتی

70% ارزش صادرات دانش بنیان دوره مالی گذشته شرکت

20 میلیارد ریال

14%

ترجیحاً 6 ماه دوره پرداخت؛ 6 ماه تنفس و سپس بازپرداخت طی 12 ماه

جبران نقدینگی شرکت و هزینه جاری صادرات

تولید محصول جدید دانش بنیان

توسعه و اماده سازی صادرات محصول جدید

دریافت مجوز و استانداردهای بین المللی

مطالعات بازار بین المللی جهت توسعه صادرات

سرمایه ثابت

عملکرد صادراتی گذشته شرکت

وجود برنامه عملیاتی صادراتی

70% ارزش صادرات دانش بنیان دوره مالی گذشته شرکت

50 میلیارد ریال

14%

ترجیحاً 12 ماه دوره پرداخت؛ 12 ماه تنفس و سپس بازپرداخت طی 24 یا 36 ماه

توسعه امکانات و تجهیزات مرتبط با تولید صنعتی

ایجاد واحد صنعتی جدید برای تولید محصول دانش بنیان

یارانه سود تسهیلات

عملکرد صادراتی گذشته شرکت

وجود برنامه عملیاتی صادراتی

70% ارزش صادرات دانش بنیان دوره مالی گذشته شرکت

5 میلیارد ریال

7% کاهش نرخ سود تسهیلات

متناسب با شرایط بازپرداخت تسهیلات

بابت تسهیلات اخذ شده بابت سرمایه در گردش و ثابت از بانکها

حمایت از صادرات*

ارائه طرح توسعه یا خدمت

وجود برنامه عملیاتی هزینه ای

20% ارزش صادرات انجام شده دوره مالی گذشته

3 میلیارد ریال

4%

ترجیحاً 12 ماه دوره پرداخت، 6 ماه تنفس و 12 ماه دوره بازپرداخت

نمونه سازی سایر محصولات دانش بنیان با توان صادراتی

تسهیلات توانمندساز

 

 

500 میلیون ریال

4%

ترجیحاً طی 2 قسط در 6 ماه، 6 ماه تنفس و 12 ماه بازپرداخت

توسعه بازار صادراتی/ طراحی صنعتی مطابق با نیاز بازار/ کمک به حل مسائل حقوقی بازارهای خاص خارجی / تقویت حضور نمایشگاهی / معرفی کالا در بازار هدف

تسهیلات توسعه بازار صادراتی

شرکت دانش بنیان صادرکننده کالا یا خدمات

تعامل با نماینده شرکت خارجی در ایران (ارزیابی اعتباری)

بیمه یا ارائه ضمانت نامه صندوق ضمانت صادرات از موضوع قرارداد

ترجیحاً طی 2 قسط در 6 ماه، 6 ماه تنفس و 12 ماه بازپرداخت

صدور ضمانت نامه بانکی

تا سقف اعتباری شرکت

 

 

 

معرفی شرکت دانش بنیان به بانک عامل صندوق نوآوری

معرفی شرکت به بانک توسعه صادرات

معرفی شرکت به صندوق ضمات صادرات

حمایت از انتقال فناوری

مصداق نمونه سازی با تائید کمیته اعتباری صندوق نوآوری

وجود برنامه عملیاتی روشن

نمونه سازی

3 میلیارد ریال

4%

ترجیحاً 12 ماه دوره پرداخت، 6 ماه تنفس و 12 ماه دوره بازپرداخت

 

انتقال فناوری تا سقف 50% ارزش کارشناسی قرارداد

20 میلیارد ریال

14%

سرمایه در گردش

10 میلیارد ریال

14%

ترجیحاً 6 ماه دوره پرداخت؛ 6 ماه تنفس و سپس بازپرداخت طی 12 ماه

سرمایه ثابت

-

14%

ترجیحاً 12 ماه دوره پرداخت؛ 12 ماه تنفس و سپس بازپرداخت طی 24 یا 36 ماه

*  همزمانی این درخواست با سایر درخواستهای تسهیلاتی شرکتها بلامانع است.

 [1] Complete Technology Transfer (CTT)

[2] Partially Know How Transfer (PKHT)

نظرات

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha
اطلاعات مقاله
تاریخ مقاله ۱۳۹۶/۰۵/۲۵
تعداد بازدید مقاله ۲۸۶۹
تعداد رای : ۱